Про нас

Комунальний заклад «Харківська спеціальна школа № 2» Харківської обласної ради – заклад для дітей дошкільного та шкільного віку з особливими освітніми потребами.
Рік заснування – 1953.
Наш заклад освіти – це:

 • спеціально організований освітній процес у комплексному поєднанні з корекційно-відновлювальною роботою;
 • особистісно – орієнтований підхід до навчання і виховання дітей;
 • соціальна адаптація особистості, здійснення допрофесійної підготовки.

У закладі навчаються та виховуються діти з дошкільної групи по 10 клас за спеціальними програмами. Крім вивчення загальноосвітніх предметів, проводяться корекційно-розвиткові заняття: «Корекція розвитку», «Розвиток мовлення», «Ритміка», «Лікувальна фізкультура», «Соціально-побутове орієнтування», курси за вибором: «Уроки для стійкого розвитку», «Основи споживчих знань»,
«Харківщинознавство», «Українознавство» , «Сімейні цінності».

Початкова професійна підготовка здійснюється за напрямками: швейна, столярна справи, квітникарство.

У закладі працюють висококваліфіковані педпрацівники: спеціалісти вищої категорії – 25, спеціалісти І категорії – 11, спеціалісти ІІ категорії – 21, спеціалісти – 12; учителі-методисти – 5, старші вчителі – 4; вихователі-методисти – 3.   З дітьми працюють учитель-логопед, практичний психолог, соціальний педагог, учитель-дефектолог.
Педагогічний колектив працює над єдиною педагогічною темою: «Особливості організації освітнього процесу в спеціальному закладі в умовах корекційної спрямованості розвитку учнів (вихованців)».

3 2013/2014 навчального року  заклад  освіти є учасником проекту «Сприяння освіті» в рамках Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та благодійного фонду LEGO Foundation (Данія) (наказ Міністерства освіти і науки України від 06.08.2013 № 1107 «Про організацію заходів щодо впровадження програми «Навчання через дію» у 2013/2014 навчальному році»).

Педагоги є авторами програм, рекомендованих Міністерством освіти і науки України, для дітей з особливими освітніми потребами:

 • Програма курсу «Трудове навчання» 10 клас для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для розумово відсталих дітей;
 • Методичні рекомендації до навчальної програми «Музика для душі» 1-8 класи (2013 рік);
 • Навчальна програма для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку. Інформатика 2-4 класи (2013 рік);
 • Навчальна програма для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку. Інформатика 5 класи (2014 рік);
 • Трудове навчання. Програма підготовчий, 1-4 класи для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку (2014 рік);
 • Трудове навчання. 5 клас для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку (2014 рік);
 • Музичне мистецтво. Навчальна програма підготовчий, 1-4 класи для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку (2014 рік);
 • Музичне мистецтво. Навчальна програма підготовчий, 5-8 класи для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку (2014 рік);
 • Навчальна програма для 5-9 (10) класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку. Трудове навчання. 6-7 класи (2015 рік).

       Мельнікова Л.О. – автор підручника “Математика” (5 клас) для дітей із затримкою психічного розвитку (2018 рік), Мельнікова Л.О., Дембовська М.П. – автори підручника “Я досліджую світ” (1 клас) для дітей із інтелектуальними порушеннями (2019 рік).
У фахових журналах представлено 50 робіт педагогів  закладу освіти.
Вихователі Нікуліна С.М. – переможець Всеукраїнського конкурсу «Класний керівник року» (2012 рік), ХХ Харківської обласної виставки-презентації педагогічних ідей та технологій (диплом І ступеня, 2013 рік); Світлічна Т.І. – фіналістка ІІ обласного фестивалю професійної майстерності «Вихователь року-2012» у номінації «Вихователь груп компенсуючого типу», переможець ХХ Харківської обласної виставки-презентації педагогічних ідей та технологій (диплом ІІ ступеня, 2013 рік), вчитель-дефектолог Нежуріна О.А. – переможець ХІХ Харківської обласної виставки-презентації педагогічних ідей та технологій (диплом ІІІ ступеня, 2012 рік).
Досвід роботи  вихователя Світличної Т.І. «Забезпечення психофізичного розвитку дошкільників  із порушенням інтелекту у процесі корекційної  фізкультурно-оздоровчої роботи» схвалено науково-методичною радою Комунального вищого навчального закладу «Харківська академія неперервної освіти» (протокол від 21.02.2018 № 1).

     Досвід роботи Дембовської М.П. за темою: «Впровадження методики ТАН-Содерберг для розвитку мовлення учнів з порушенням інтелектуального розвитку» схвалено науково-методичною радою Комунального вищого навчального закладу «Харківська академія неперервної освіти» (протокол від 27 лютого  2019 № 1).

Досвід роботи закладу освіти «Інноваційні підходи до корекційно-освітньої діяльності у спеціальному закладі освіти для дітей із особливими освітніми потребами» отримав срібну медаль  Десятої міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті – 2018» у номінації:  «Інноваційна діяльність закладу освіти в умовах упровадження Концепції  Нової української школи» (м.Київ).

У  закладі освіти працюють 3 гуртки художньо-естетичного напрямку: вокальний, театральний, “Світ LEGO;  2 фізкультурно-спортивного напрямку: секції футболу, загальної фізичної підготовки;  клуби за інтересами: «За здоровий спосіб життя», «Юний правознавець», «Світлофор», «Школа ввічливості», «Світ етики»».

Учні школи – переможці і лауреати різноманітних конкурсів, виставок дитячої творчості:

 • виставки робіт для дітей та молоді з обмеженими можливостями здоров`я, яку проводила Фундація «Розправ крила» у рамках проекту «Мистецтво інтегрує» (Польща), 2011;
 • Всеукраїнської виставки-фестивалю «Обдаровані діти України», 2011, 2012, 2013;
 • Всеукраїнського конкурсу «Молодь тестує якість» 2013 (ІІ місце), 2014 (ІІ місце);
 • Всеукраїнського конкурсу «Діти за чисту енергію» у номінації «Глядацькі симпатії», 2012;
 • Всеукраїнського конкурсу «Україною крізь час» у номінації «Минуле нашого краю», 2012;
 • ІІ туру Всеукраїнського конкурсу дитячих малюнків «Національний банк майбутнього», 2013;
 • обласної виставки-конкурсу «Великодня писанка», 2012, 2015;
 • обласної виставки-конкурсу «Різдвяна писанка», 2014, 2015;
 • обласної виставки юних природоохоронців «Зимовий вернісаж – 2015»;
 • обласного конкурсу, присвяченому 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка, 2014;
 • обласного конкурсу «Краща саморобка «Енергія навколо нас», організованого АК «Харківобленерго» (2015); – конкурсу «Assistant очима дітей» у номінації «Поробка» (І місце, 2014), у номінації «Відеоробота» (ІІ місце, 2014);
 • обласного туру Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Дитячі історії про найголовніше» у номінації «Колективні роботи» (І місце, 2013)
 • обласного етапу Всеукраїнської природоохоронної акції «Птах року-2014» в номінації «Краща поробка»;
 • обласного конкурсу дитячих поробок до Дня дошкілля (2012);
 • ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнку «Мій дільничний інспектор» (2013);
 • Харківського міського конкурсу дитячих малюнків «Листівка для мами» (І, ІІ, ІІІ місця, 2013);
 • міського творчого конкурсу «Весняні таланти» (І місце, 2013);
 • міського фестивалю художньої самодіяльності «Натхнення», 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019.

З метою самореалізації дитини, розвитку її життєвих навичок і ціннісних орієнтацій, залучення до активної участі в житті учнівського колективу працює дитяча організація «Країна мрій» («Краплинка» – 1-4 класи, «Джерело» – 5-10 класи).

Волонтерський загін дитячої організації тісно співпрацює з Харківською обласною молодіжною організацією «Харківський центр волонтерів». Учні виступають з виставами перед ветеранами війни та праці, вихованцями Харківського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей «Гармонія».
У рамках реалізації соціального проекту «Майбутнє України починається з нас» разом з благодійним фондом «Мир та порядок» учні активно допомагали українським бійцям – виготовили маскувальні сітки для АТО та пошили білизну для воїнів, відвідували поранених військовослужбовців у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону та подарували їм обереги, виготовлені власними руками, надіслали малюнки та вітальні листівки до Різдва воїнам у зону АТО.


У ході акції «Діти – дітям» за участі благодійного фонду «Єдина родина» учні, педагоги, батьки взяли участь у флешмобі «Банка радості» – підготували для дітей, які живуть у зоні АТО, баночки з цукерками та подарунками, концертну програму, листи та звернення до дітей, які сьогодні перебувають у прифронтовій зоні. Частинку свого тепла, любові діти подарували своїм одноліткам, яким сьогодні потрібна підтримка та допомога. Волонтери фонду «Єдина родина» передали дарунки, листи, малюнки дітям с.Авдіївка Донецької області та показали записаний на відео концерт. Напередодні новорічних свят відбулася акція «Розкажу казку другу». Діти підготували для своїх друзів із зони АТО ляльковий театр.

У ході реалізації проекту «Моральний вчинок» учні надають допомогу Харківському міському центру гуманного поводження з тваринами та Харківському зоопарку у догляді за тваринами.
Значну увагу педагогічний колектив приділяє фізичному розвитку та збереженню здоров’я дітей. Учні відвідують спортивні секції: футболу, загальної фізичної підготовки, клуби: «Пішохідний туризм», «За здоровий спосіб життя».

Діти відвідують художній музей, музей природи, Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості, Центральний парк культури та відпочинку імені М.Горького, Харківський зоопарк, театр для дітей та юнацтва, театр ляльок, Харківський дельфінарій, цирк, тематичні виставки тощо.


“Харківська спеціальна школа № 2” співпрацює з Харківським міським центром зайнятості та професійними закладами щодо профорієнтації та подальшого навчання випускників.

Наукова співпраця з Інститутом спеціальної педагогіки НАПН України

Адреса закладу:
61093, м. Харків,
пров. Карпівський, 21/23
тел. 370-30-63, 372-60-82,
факс: 3703063
e-mail: spetsnvk2@internatkh.org.ua
веб-сайт: internat2.org.ua